Вікісховище:Перевірка ліцензій

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:License review and the translation is 64% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:License review and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.

Shortcut: COM:LR

Flickr

YouTube

Ipernity

Lemill Web Albums

OpenPhoto

iNaturalist

Scanned books, documents and ephemra


Other reviews

Перевірка ліцензій — це необхідна процедура для файлів з таких джерел як Flickr, Picasa, Panoramio, YouTube та інших зовнішніх веб-сайтів, на яких публікуються зображення під різними ліцензіями. Люди, який завантажують свої матеріали в ці веб-альбоми, при цьому обирають ліцензію; деякі з цих ліцензій є вільними й сумісними з Вікісховищем, тоді як інші — ні, і їх не можна вантажити на Вікісховище.

Деякі з цих зовнішніх веб-сайтів дозволяють своїм користувачам обирати ліцензію на власний розсуд, і змінювати її в будь-який момент, без жодного журналювання попереднього статусу авторських прав на зображення. Це означає, що немає легкого способу перевірити, чи зображення, зараз позначене як невільне, раніше перебувало на сайті під вільною ліцензією. Наслідком такого стану речей стають проблеми з використанням цих зображень у проектах Вікімедіа.

Тому Вікісховище має процедуру перевірки, яка дозволяє підтвердити статус авторських прав на зображення, завантажені з цих зовнішніх веб-сайтів, і уможливлює верифікацію зображень, опублікованих тут під вільною ліцензією, ботом або довіреним користувачем (адміни і затверджені представники спільноти) та ідентифікацію тих зображень, до ліцензія на Вікісховищі відрізняється від ліцензії на сайті-джерелі. Однак цим методом не можна визначити, чи зображення будь-коли було доступне під вільною ліцензією.

Editors uploading material whose license depends on a declaration in an external website should tag the file description page with one of the tags in Category:License review tags. Use {{Flickrreview}} for images from Flickr and {{LicenseReview}} if no website-specific tag is available.

Here are a few things you can do to make the task easier for reviewers:

  1. If it is a still image from YouTube make sure to add the time where the image can be found. For example, https://www.youtube.com/watch?v=sM-0zmCz9yI&t=0m40s (0m40s)
  2. If the license is not clearly visible over/under/next to the image, add a link and short text in the "Permission field" telling the reviewer where to find the license.
  3. If it is a file from Flickr, iNaturalist (and other pages?) where we have a bot to review the file, please upload the original file and wait for the bot to review the file (usually takes a minute or two) before uploading a cropped/edited version.
  4. Consider going to https://web.archive.org/ and check if the webpage is archived there; if not you can save a copy.

Перевіряльники

Перевіряльники, що затверджуються спільнотою, отримують права перевіряльника зображень.

Адміністраторам це право непотрібне. Це — група користувачів, що використовується для управління списком перевіряльників замість списку, що раніше використовувався і зараз заархівований тут. Перевіряльники й адміністратори можуть підтверджувати ліцензії з різних категорій, перелічених у зеленому шаблоні справа (посилання), включно з файлами з веб-альбомів Picasa та Flickr.

Commons license reviewer icon

Щоб стати перевіряльником, треба ознайомитись із загальною політикою ліцензування на Вікісховищі. Перевіряльник повинен знати, які ліцензії дозволені, а які заборонені на Вікісховищі, та бути ознайомленим з обмеженнями, що можуть бути застосовними в певних випадках, як от свобода панорами.

Подайте запит на сторінці для запитів, щоб спільнота могла висловити свою точку зору. Через кілька днів перевіряльник або адміністратор визначить, чи немає серйозних заперечень щодо Вашої кандидатури.

Якщо таких немає, цей користувач закриє запит і додасть кандидата до групи користувачів «перевіряльники зображень». Якщо Ви отримаєте цей прапорець, то можете додати на свою сторінку шаблон {{User reviewer}} (чи один з його різновидів) і почати перевіряти зображення.

There is currently no defined policy for removal of license reviewer rights. In case of clear abuse or gross incompetence, a request for removal can be raised on the administrators' noticeboard. Inactivity is currently not a valid rationale for removal of license reviewer rights.

Інструкції для перевіряльників

Найпростішим методом перевірки зображень є використання скрипту для перевірки ліцензій (див. [[Template:LicenseReview5|налаштування]]). щоб використовувати цей скрипт, додайте цей код до [[Template:LicenseReview6|свого common.js]]:

Перед тим як запустити скрипт, файл треба спершу перевірити. Будь ласка, зверніть увагу, що станом на 21 лютого 2012, перевіряльники зображень не можуть перевіряти власні завантаження, якщо тільки обліковий запис не є затвердженим ботом. Такий підхід запевняє, що щонайменше дві особи, або одна особа і бот, перевірять коректність вибору ліцензії. Перевірки власних зображень перевіряльниками вважатимуться недійсними. При перевірці файлів із будь-якого альбомного веб-сайту, пам'ятайте про таке, і змінюйте сторінку файлу там, де це необхідно:

  • Вільна ліцензія. Перша річ, яку Ви маєте відшукати на альбомному сайті — це ліцензія зображення. Ліцензія має бути однією з тих, що є прийнятними для Вікісховища, інакше перевірка файлу має провалитися, і його треба буде виставити на вилучення (вкладка License - у скрипті перевірки ліцензій). Вікісховище:Де розміщена ліцензія на різних сайтах? містить інформацію про деякі великі сайти-сховища зображень та медіафайлів для спільного використання, і дані про те, де на кожному з них можна знайти інформацію про ліцензію (іноді це не очевидно).
  • Інформація як про ліцензію, так і про автора, має відповідати інформації на альбомному сайті. Якщо ліцензія на альбомному сайті є прийнятною для Вікісховища, але не відповідає вибраній ліцензії на сторінці файлу, змініть її так, щоб ліцензії були однаковими. Проявом ввічливості буде також додавання посилання з імені автора на його/її профільну сторінку на відповідному веб-сайті. Зауважте, що такі сервіси як Flickr надають користувачам можливість обирати псевдоніми замість справжніх імен. Як справжні імена, так і псевдоніми, відображаються на профільних сторінках користувачів, і будь-яке з них можна використати для зазначення авторства (якщо тільки автор не дає якихось інших вказівок).
  • Посилання на джерело. Важливо, щоб посилання на джерело вело на коректну сторінку файлу на альбомному сайті. Якщо Ви натрапили на файл, що посилається на хибну сторінку, спробуйте відшукати потрібну і виправити посилання на сторінці файлу на Вікісховищі. Якщо відшукати сторінку не вдасться, використайте {{Flickr no source}} і {{Nsd}} (вкладка License -, виберіть No source indicated, у скрипті перевірки ліцензій).
  • Чи справді є завантажувач власником авторських прав? Подумайте над тим, чи справді зображення на альбомному сайті було виконано саме тим користувачем, який його туди завантажив. Чимало користувачів не мають жодного уявлення про авторські права, і «вільно» ліцензують зображення, авторські права на які їм не належать! Див. Special:MyLanguage/Commons:Questionable Flickr images. Якщо це зображення скульптури або будівлі, то перевірте також, чи немає проблем зі свободою панорами
  • Якщо завантажувач не був автором (єдиний спосіб упевнитись — це щоб користувач веб-альбому розмістив свій ідентифікатор Вікісховища на своїй сторінці користувача такого веб-альбому), проведіть перевірку, щоб упевнитись, що користувач веб-альбому справді опублікував своє фото під вільною ліцензією, і що завантажувач Вікісховища вказав коректну ліцензію.
  • Подяка. Розгляньте можливість залишити повідомлення-подяку на сторінці зображення на альбомному сайті (для цього треба мати обліковий запис на альбомному сайті). Можете скористатись поданим шаблоном повідомлення; замініть $foo реальним іменем (використовується чистий HTML — залежно від сайту, Вам, можливо, доведеться підкорегувати синтаксис посилання):
<span lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr">Thanks for licensing this image under a free license! Your choice has allowed us to use your image at <a href="https://commons.wikimedia.org/">Wikimedia Commons</a>. The image can now be used to illustrate <a href="https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:GlobalUsage/Foo.jpg">one or more pages</a> on <a href="https://en.wikipedia.org/">the English Wikipedia</a> or other free knowledge projects.</span>

Коли всю цю інформацію про зображення буде перевірено, шаблон можна буде змінити вручну або через скрипт. Якщо хочете скористатись скриптом, перегляньте його документацію, щоб дізнатися деталі. Також це можна зробити вручну, що описано детальніше на сторінці шаблону {{Flickrreview}}. Нижче подано таблицю всіх можливих комбінацій для шаблону flickrreview template (змініть на picasareview, panoramareview тощо). Якщо Вам більше до вподоби ручні процедури, Ви можете скопіювати вихідний код цієї таблиці на свою сторінку користувача і вставити в нього своє ім'я користувача. Це допомагає з роботою, що потребує копіювання та вставляння, оскільки дата змінюється автоматично, і є шаблони для кожного варіанту ліцензії. Якщо сервер не оновиться після півночі UTC, Ви можете скористатися посиланням на очищення кешу, щоб оновити дані.

Специфічні процедури для Flickr

Див. також Help:Flickr review templates
Flickrreview
{{subst:Frw}} розгортається до
{{Flickrreview|<YourUserName>|2024-04-29}}
{{subst:uffd|<YourUserName>|<ЛІЦЕНЗІЯ> (напр., ND)}}
{{subst:Frw|cc-by-nd-2.0}}
{{subst:Frw|cc-by-nc-nd-2.0}}
{{subst:Frw|cc-by-nc-2.0}}
{{subst:Frw|cc-by-nc-sa-2.0}}
{{subst:Frw|copyright (all rights reserved)}}
{{subst:Flickr no source|<YourUserName>|2024-04-29}}
purge this page's cache

При перевірці файлів з Flickr вручну, використовуйте подані шаблони коректно.

  • Використовуйте цей коди, якщо ліцензія правильна:
{{subst:Frw}}
  • Використовуйте цей код, якщо ліцензія на Flickr є невільною:
{{subst:uffd|<ЛІЦЕНЗІЯ>}}
Приклад, якщо ліцензія на Flickr — cc-by-nd-2.0: {{subst:uffd|<YourUserName>|2=ND}}
  • Використовуйте такі коди, якщо ліцензія на Flickr є невільною, але було надіслано OTRS-дозвіл, подано запит на вилучення, або є будь-яка інша причина, що може дозволити не виставляти файл на швидке вилучення:
{{subst:Frw|cc-by-nd-2.0}}
{{subst:Frw|cc-by-nc-nd-2.0}}
{{subst:Frw|cc-by-nc-2.0}}
{{subst:Frw|cc-by-nc-sa-2.0}}
{{subst:Frw|copyright (all rights reserved)}}
  • Використовуйте цей код, якщо відсутнє посилання на сторінку на сайті Flickr:
{{Flickr no source|{{subst:REVISIONUSER}}|{{subst:#time: Y-m-d}}}} and {{subst:nsd}}

Інші шаблони

Ipernity
{{subst:Irw}}
{{Copyvio|Ipernity review NOT passed: Author is using NC, ND, or all rights reserved.}} ~~~~
{{subst:Irw|cc-by-nd-3.0}}
{{subst:Irw|cc-by-nc-nd-3.0}}
{{subst:Irw|cc-by-nc-3.0}}
{{subst:Irw|cc-by-nc-sa-3.0}}
{{subst:Irw|copyright (all rights reserved)}}
Pixabay
{{subst:PBLR}}
  • для зображень:
    {{subst:PBLR|<File ID>}}
  • для відео:
    {{subst:PBLR|<File ID>|vid}}
(але перегляньте примітку про підтвердження на сторінці шаблону {{PBLR}})
Інший сайт
{{subst:Lrw|site=http://example.com/img/87912/descpage}}
{{Copyvio|License review NOT passed: Author is using NC, ND, or all rights reserved.}} ~~~~

{{Change-of-license}}, {{Flickr-change-of-license}}, {{Vimeo-change-of-license}} and {{YouTube-change-of-license}}: For use on file description pages for files which have passed license review but which are no longer distributed under the original license. Adds information about the irrevocability of Creative Commons licenses to the file description.